הפרוייקט שלי "ללא שם בינתיים"

הפורום הראשי, אתר הרובוטיקה הישראלי

המנהלים: אסף פוניס, גיא יונה

הפרוייקט שלי "ללא שם בינתיים"

הודעהעל ידי Mishka » ה' אפריל 19, 2012 9:57 pm

לצערי אני מפסיק את העדכונים לגבי ההתקדמות, עמכם הסליחה

התמונה עדכונית נכון ל25/5/12:
תמונה

כמוכן הינכם מוזמנים לאלבום התמונות של הפרוייקט
http://imageshack.us/g/339/20120406202709.jpg/

עדכון זה מדבר רק על ה"חזון", ולא בשלמותו, אלה רק החלק הנראה באופק שער העדכונים בהמשך.

הכל התחיל ממש מזמן, כבר שנים שאני רוצה לבנות משהוא מסובך, מעניין, ומגניב.
לפני כ3 שבועות החלטתי מה אני הולך לבנות, החלטה שהתקבלה בתחילת חודש אפריל תוך כחצי יום.
החלטה כל כך זריזה באה מהמחשבה שאפשר לשבת ולתכנן עד אינסוף, ונכון שכל שעה בתכנון חוסכת שעות רבות בייצור, אך אי אפשר לתכנן לנצח, ולפעמים צריך פשוט לעשות, ואז, במקרא הצורך, לשנות ולשפר.
כך החלטתי שאני הולך לבנות רובוט אנימטרוניק דיי מורכב ולדעתי ממש מגניב.

למי שלא יודע, אנימטרוניקה זה שימוש במכטרוניקה לייצירת מכונה הדומה יותר לייצור חי מאשר לרובוט.
וכאן בעצם החלק המגניב לדעתי, החלק שממנו יוכלו להתלהב גם אלה שלא מתלהבים מרובוטים.

זהוא הפרוייקט הראשון בחיים שלי שאני יפרט עליו בפומבי, יספר עליו הרבה, וממש ינהל מעין דיווחי התקדמות.
על מנת לעשות זאת עוד יותר מעניין, קצב הדיווח, והפרוט יהיה תלוי אך ורק בכם, תלוי עד כמה תרצו זאת, בתנאי שאני יספיק כמובן :)

עוד רגע אני יספר כיצד הדבר יראה, ובהמשך אני יספר גם כיצד הוא יבנה, אך כרגע עוד כצת חפירות:

הרעיון הוא לבנות דמוי יצור חי דמיוני, שאת מראהוא החיצוני אני יחליט תוך כדי העבודה, מה שכן, יש לי כיוון כללי לגבי היכולות שלו:

אני לא רוצה לעשות בובה שתדע לנדנד בראשה לפי המוזיקה, הרעיון הוא לבנות משהוא מורכב ודומה למציאותי.
ברור לי שעל הפעם הראשונה אני לא יבנה הכל מושלם, לכן חלק מהתכנון הוא לבנות כל תת מערכת שאותה אני ישכלל, ואז אבנה אותה מחדש תוך התיחסות לשינויים והמסקנות מבניית הדגם הראשון.
לב המערכת יהיה מחשב כלשהוא ובו מעין בינה מלאכותית בסיסית, אשר תשלוט על כלל הרובוט.
שלט רחוק לא יהיה, אני לא רוצה עוד מכונית על שלט רחוק, מה שכן, יהיה מנגנון שליטה כלשהוא לפעולות כלליות, אותן המחשב הפנימי יחשב לבד כיצד לבצע, פקודות כמו: "קח את החפץ שמונח מולך".
כבר בשלבים הכי ראשונים היה ברור לי שאין לי את כל הידע הנדרש לפרוייקט, וכאן האתגר, הפרוייקט הזה גם ידחוף אותי ללמוד נושאים שעיניינו אותי, אך עדיין לא למדתי, וגם יוכיח לי למה אני מסוגל.

כידוע לכולם(אני מקווה) רובוט משלב בתוכו מכאניקה, אלקטרוניקה, ותוכנה.
- את החלק המכאני בשלמותו אני יכול לעשות תוך מספר ימי עבודה, אבל יש הבדל בין לבנות סתם, לבין לבנות תוך השקעת מחשבה.
המטרה שלי היא לבנות את המכאניקה כמה שיותר פשוטה, אך לא להגזים, והיכן שכדאי להוסיף מחבר מיוחד, אני יוסיף.
כמוכן אני רוצה שכל תת מערכת, ובמקרים מסויימים גם תת תת מערכת יהיו פריקות, ועל ידי חיבור כלל מערכות אלו לשלד יתקבל הרובוט הסופי.
בעייה נוספת ומאוד רצינית כמו שגיליתי בתהליך העבודה היא ליצור את ה"עור" של הייצור. ממש ממש לא קל!
- החלק של האלקטרוניקה, אני יודע אלקטרוניקה ברמת תחביב עם ציון 70, והפרוייקט יצתרך רמת מהנדס מתחיל פחות או יותר.
מזלי שיש כ"כ הרבה חומר זמין ברשת, ואני בטוח שיש אנשים רבים שישמחו לעזור לי.
- החלק של התוכנה הוא הבעייתי ביותר מבחינתי. תכנות בסיסי של מיקרובקרים, ותוכנות PC פשוטות ביותר אני יודע, אך כשמדובר בפענוח תמונות או צלילים, כאן אני ?????? (לא מצאתי מילה מתאימה)

הפתרון שלי לבעיות אלו הוא:
לאורך כל העבודה אני מקווה לעזרתם של אנשים נדיבים מהפורומים השונים שירצו לעזור ללא תמורה חוץ מ-תודה!
כמוכן כשהמערכת תגיע לרמה שבה יהיה ניתן לראות בבירור שאני לא סתם דיבורים, אלה גם מעשים, אני מתכוון לגייס עוד כמה אנשים שירצו לעבוד ביחד איתי (לא עבודה, תחביב!!) וליצור איתם רובוט בין המגניבים ביותר שיצא לנו לבנות אי פעם (כך אני מקווה)

למה לי לעשות זאת אתם שואלים? הרי יש רובוטים אמוציונליים(נראה לי ככה מתרגמים את זה), יש רובוטים אם ראייה סטריאופונית מצויינת, יש בינה מלאכותית חכמה בטרוף, אז למה לבנות עוד אחד?

ראיתי Emotional robots, ראיתי אנימטרוניקים, ראיתי בינה מלאכותית מטורפת! מה לא ראיתי זה רובוט אחד אם כל התכונות האלו.
אבל בגדול, נכון, אין שום צורך בכך, אבל יש חשק! בא לי לבנות כזה רובוט, ואני בטוח שיהיו עוד אנשים שירצו להצתרף אלי.
אז התשובה ללמה לבנות עוד אחד, היא כי בא לי!

קיצר, די אם החפירות, מה זה יהיה???

-הייצור לא יהיה דומה לשום יצור אמיתי, אבל כל חלק בו, העיניים, הידיים וכו', יהיה דומה לקיים בטבע, כך לדעתי הוא יראה "אמיתי" יותר. הוא גם יהלך על 2.
כדאי להוסיף זנב???
צבעו יהיה ירוק! סתם כי בא לי.

- אמנם לעשות פרצוף מסיליקון יכול כל ילד (תאמת, הדבר מורכב הרבה יותר מהנראה לעין, כמו שגיליתי במהלך הפרוייקט), אך המיוחד אצלי שהפרצוף יהיה emotional.
מה זה אומר? הוא יוכל להציג הבעות פנים ו"רגשות".
בנוסף ההבעות האלו ישולבו אם שאר המערכת על מנת לשדר אמינות, כך למאשל בהתאם להבעה המוצגת על הפרצוף, ישתנה גם הקול, ותנועות הגוף.

- בתוך העיניים יהיו מותקנות זוג מצלמות למימוש ראיה סטריאופונית, דרכה יגיע רוב המידע.
אני לא מתכוון להשתמש בחיישני מרחק וכו', אני רוצה שהמכונה תהיה כמה שיותר קרוב לקיים בטבע.

- גם האוזניים יהיו מצויידות במספר מיקרופונים כל אחת על מנת לזהות מהיכן מגיע הצליל.
מבחינת התוכנה בקטע הזה אני מתכנן גם לבנות מאין זיהוי קולי, כלאמר שהתוכנה תדע לזהות מה אומרים לה.
אמנם זה לא יהיה ממש לדבר אם המחשב, אבל בהחלט ניתן לממש קבלת פקודות קוליות.

- הפה, כאן הבעייה, למראת שהשפתיים והלשון יציגו את התנועות האמיתיות בזמן הדיבור, הדיבור עצמו יבוא דרך רמקול מובנה, ולא דרך איזו מערכת אוויר מורכבת ביותר(וקיימת כזו)

- היידים והרגליים יהיו די דומות לאלו של האדם, אני מתלבט אם לעשות 4 או 5 אצבעות בידיים, הרגליים כנראה יהיו ללא אצבעות כלל, אך עדיין יהיו דיי HiTech

עד כאן מה שהצלחתי לחשוב עליו כרגע מהבחינה של כיצד המערכת תראה, כנראה כבר על הבוקר אני יתחיל לספר מה כבר עשיתי, ולאן כבר הגעתי.

נ.ב. מוזמנים להציע שמות לפרוייקט, וכל הצעה אחרת שבא לכם.
נ.ב.2 בבקשה אל תהפכו את הנושא הזה לדיונים לא קשורים, רק מה שקשור לפרוייקט.

מיכאל
נערך לאחרונה על ידי Mishka בתאריך ד' יולי 25, 2012 3:35 pm, נערך 5 פעמים בסך הכל.
סמל אישי של המשתמש
Mishka
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי עמית פריגוז'ין » ה' אפריל 19, 2012 10:41 pm

קודם כול אני מאחל לך המון בהצלחה בפרוייקט!

אבל אני חייב להוסיף אזהרה קטנה... אני לא בטוח שאתה מבין עד הסוף את המורכבות של מה שאתה מתכנן לבנות... טובי המהנדסים בכול העולם עובדים על פרויקטים כאלה והתוצאות אמנם משתפרות עם הזמן אבל אנחנו עדיין לא בדיוק שם...

אל תבין אותי לא נכון, אני מאמין גדול של לנסות ולטעות, של ללמוד תוך כדי עבודה ולפתח תחומים מעניינים לפי הצורך. אם אנשים לא היו מעיזים ולא היו מנסים, כנראה שהיום היינו חיים בעולם ללא מטוסים, בעולם שבו האדם עדיין לא דרך על הירח...

אם אתה צריך ייעוץ, עזרה, או כול דבר אחר אני מוכן לתרום מזמני במטרה לעזור לך.

שיהיה לך המון בהצלחה ומחכה לשמוע ממך עוד...

עמית פריגוז'ין
סמל אישי של המשתמש
עמית פריגוז'ין
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Mishka » ו' אפריל 20, 2012 11:54 am

תודה עמית.
אני מבין שאת סדר גודל המשימה אני עדיין לא מתאר לעצמי, אבל זאת בידיוק הסיבה.
לא רוצה לבנות מכונית על שלט, או לד מהבהב.
ככל שהאתגר גדול יותר, כך הסיפוק מההצלחה גבוה יותר.

בכל מקרא נתחיל לדבר תאכלס:
שיקולים רבים עברו בראשי לגבי השאלה מאיפה להתחיל.
לבנות כודם את הרגליים? הן יהיו די מסיביות, ולפני שהסובבים אותי ידעו על מה אני עובד, הם פשוט יצחקו על ערמת המתכת הזו, לכן הדבר נזנח לשלב מאוחר יותר.
להתחיל מהידיים? ממש רציתי, אך כדי לייצר את האצבעות על פי התכנון שלי(שיטה מקורית שעוד לא השתמשו בה) אני אצתרך להשתמש במכונות שאין לי כרגע, וגם עוד לא מצאתי פתרון טוב לחיישנים הרבים שיהיו שם.
לכן ההחלטה היתה להתחיל כודם כל מהראש המאוד מורכב ומשם להתקדם מטה.

הראש יכלול בתוכו מערכות רבות ומסובכות, פיקוד אלקטרוני רב, ומגוון חיישנים: מגע/לחץ, קול, תמונה, אך בלי שימוש בחיישני מרחק, אולטראסוניק, RF וכו'
הדרך היחידה להצליח לבנות את המנגנון היא לחלק אותו לתתי מנגנונים: לשון, ספתיים, אף, עיניים, גבות, אוזניים, צוור וכו'
בנוסף אני רוצה שכל תת מערכת תהיה ניתנן לפרוק בתור תת מערכת, ולא ברמה של הרחיב.
הסיבה לכך היא להקל על העבודה, לתת גישה לעשיית שינויים בתת מערכת ספציפית, ואף החלפתה בגרסה שונה.
סיבה נוספת היא שבדרך זו אני יוכל לבנות מספר מערכות קטנות, ורק בהמשך לחבר אותן יחד למערכת אחת גדולה.
גם האלקטרוניקה של כל תת מערכת תהיה נפרדת יחסית.
בשביל קלות העבודה, גמישות לשינויים, סדר ועוד מס' סיבות כל תת מערכת תכיל בקר שישלוט עליה, והPC המרכזי ישלוט בבקרים אלו, ולא ישירות ביחידות הקצה.

ללא סיבה מיוחדת החלטתי שעל ההתחלה אני יבנה את העיניים!
ליתר דיוק עין אחת, שאני ישכלל וישפר אותה, וכשאהיה מרוצה מהתוצאה(עוד כשבוע) אני יבנה מחדש את שתי העיניים.
למה לבנות מחדש? כמו שהסברתי כודם, אני בונה משהוא בצורה גסה, בודק את הפתרונות האופטימליים לבעיות השונות, וכשאני יהיה מרוצה מהתוצאה, ניתן יהיה לייצר את החלקים מדוייקים ואיכותיים.

כיצד הדבר יראה?
העין תכיל משתח עליו ישבו המנועים השולטים בה, חיבור המאפשר סיבוב העין סביב נקודה אחת בשני צירים, ופלטפורמה שעליה תשב מצלמה שתהיה האישון. לאותה הפלטפורמה יתחבר מנגנון העפעפים ויכול להיות גם הגבות.

כל העסק בינתיים יופעל בעזרתם של מנועי סרוו קטנים(9g) ועל השליטה בהם אני עדיין חושב.

בתור הפלטפורמה לקחתי כרגע מוט מתכתי מרובע, רק כי קל לעבוד איתו, הפלטפורמה הסופית תהיה חרוטה מאלומיניום.
בשלב הראשון לקחתי דיסקת אלומיניום עגולה שתהווה את בסיס המצלמה, ואת כל מנגנון החיבור דיי אילתרתי אם מה שהיה מונח על השולחן, וכך זה נראה:
אלומיניום, נחושת, ברזל ועץ
תמונה
תמונה

למראת שהחופש סיבוב היה מספיק עבורי, ומהחיבור עצמו הייתי מרוצה, אך כמו שניתן לראות בתמונות הפלטפורמה למצלמה ישבה רחוק ממרכז הסיבוב.
בשיטה זו גם התמונה שתתקבל מהמצלמה לא תהיה טובה בעת הסיבוב, וגם כל הקטע החזותי של העין לא יראה טוב.
כל המנגנון מצא את דרכו לפח.

כמו שכתבתי, אני בונה>לומד>משפר, לכן היה ברור לי שאת הרעיון של המנגנון הזה אני ישאיר, אבל את הפלטפורמה של המצלמה אני חייב לשים על ציר הסיבוב.
בנוסף ניסיתי למקם את הסרוואים, ומייד היה ברור שלא ישאר לי מקום על מוט המתכת לשאר הירקות.

יום למחרת הלכתי לבנות לי את המנגנון מחדש, תוך ישום המסקנות, והנא מה שיצא:
בלי אילתורי עץ ודבק
תמונה
תמונה

זהוא לבינתיים, את חיבור המנועים אני יציג כנראה במוצאי שבת.

חשוב לי לדעת:
האם מה שאני כותב מעניין, או שאני סתם חופר במקום להציג תמונה?
האם ההסבר הכללי טוב, או להתמקד יותר בכל חלק שנראה בתונה, למה הוא משמש וכו'?
אולי בכלל תעדיפו פשוט לראות מה בניתי ולא את ההסברים לגבי מה זה הולך להיות?
האם סדר הכתיבה טוב, או שאני קופץ מנושא לנשוא?

נ.ב. בהודעה הראשונה אני שם את התמונה המעודכנת ביותר למה שתארתי פה, ולא את מה שכבר בניתי, אל מנת לא להרוס לי את הסיפור-המשך.

מיכאל
נערך לאחרונה על ידי Mishka בתאריך ש' אפריל 21, 2012 8:00 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.
סמל אישי של המשתמש
Mishka
משתמש ותיק
משתמש ותיק

נחמד

הודעהעל ידי Ngel » ש' אפריל 21, 2012 11:17 am

אהבתי את הרעיון, הרבה בהצלחה.

לדעתי קצת חפרת... אבל פסדר שיהיה מה לקרוא :)
Ngel
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי The arctic wolf » ש' אפריל 21, 2012 11:54 am

חבר'ה שלום.
מיכאל,
אכן הפרוייקט יהיה מאתגר,
אבל יש לך זמן בישביל לעבוד על הקצוות שצריכים חיזוק! :)
כל הכבוד על התעוזה ובהצלחה רבה!

אנדריי.
זה שהרעיון משוגע עוד לא אומר שהוא לא יצליח!
The arctic wolf
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי Mishka » ש' אפריל 21, 2012 7:53 pm

תודה, ואני ינסה לחפור כצת פחות :)

הפעם באמת משהוא קצר, חיבור המנועים.

את חיבור המנועים אני עושה בצורה דיי גסה בכדי לנסות ולמצא את המיקום האופטימלי, רק לאחר מכן תבוא תושבת מותאמת, ויבוצעו שינויים בכל החיבורים.
המנועים שאני משתמש בהם לכל הקשור בהבעות פנים הם סרוואים קטנים (9g).
יש להם די והותר מומנט, הם ממש פיציים יחסית, ואופן פעולתם מתאים בול למטרה.
בעתיד אני שוקל להחליף אותם באלקטרומגנטים או משהוא שייצר תנועה קווית ישירות, ללא שום המרות, אך זה בעתיד הרחוק.
כלל חשוב מאוד במכאניקה: כמה שפחות חיבורים, במיוחד חיבורים גמישים, כך פחות סיכוי לתקלה

הכנות התושבות הזמניות בוצעו מפסי נחושת שקיפלתי ביד, וכך זה נראה:
תמונה

החיבור בין המנוע לאותו החלק שהמנוע צריך להזיז נעשה ע"י חוט טלפון שהיה מונח על השולחן.
תמונה
תמונה

נכון שהכל נראה מגושם, אך בואו לא נשכך:
א. כל מה שאני בונה אני גם ישפר לאחר שאראה את התוצאה.
ב. מה שרואים בתמונה עובד מצויין, בלי בעיות חמורות במיוחד.

למערכת היו מספר בעיות שרציתי לשפר:
- החוטים עצמם(האדומים) למראת שעושים את המטלה, אך מתעקמים בקלות רבה מדי, והסיפור פשוט לא ילך.
- חיבור החוטים גם למנוע וגם לטבעת המתכת מגושמים במיוחד, ולמראת שהם לא עושים בעיות כלל, אך זו אינה הדרך.
- ישנה עוד בעייה קטנה שממש מציקה לי, החוט האדום מחובר לזרוע הסרוו דיי רחוק, כך שתווך התנועה של קצה הזרוע גדול מחופש תנועת הטבעת. אבל קיים גם מקרא הפוך, אם להעביר את החוט קרוב מדיי לציר המנוע, תווך התנועה לא יספיק על מנת לסובב את הדיסקה בזווית מספקת.
נקודת האמצע המושלמת היא נקודה שבה הסרוו חופשי לנוע בכל התווח שלו (למראת שאני צריך רק 180 מעלות), ושלא יגרום נזק לטבעת או למוט בשום מצב, על מנת לא להגביל מכאנית את החופש של המנוע.

הקושי בלבנות לחוט הנ"ל חיבורים איכותיים נובע מכך שבכל נקודת חיבור לטבעת לחוט חייב להיות שתי דרגות חופש, היות והטבעת מסתובבת, ולכן חיבור קשיח לא יעבוד פה.

הצצה לעתיד:
את חוטי הטלפון אני מחליף במוט ברזל שמקורו בסיקה המהדקת דפים, לא יודע איך קוראים לה, היא זמינה ומספיק חזקה.
על החיבורים בין החוט(מוט) בשני צידיו אני עובד כרגע, את אחד החיבורים בניתי כבר בצורה שמספקת אותי, אך על כך בהמשך.
את המנוע הכחול אני יצתרך לסובב שיעמוד ליד הכתום, כך הדבר גם יהיה פשוט יותר לבנייה, וגם לדעתי יתפקד טוב יותר, אך הדר יקרה רק עם בניית בסיס חדש.
בסופו של דבר מוט המתכת עליו יושב הכל כרגע יחרט מאלומיניום, עם תושבות למנועים, וכל שאר החיבורים הנדרשים, כולל מנגנון העפעפים, עליו אני אספר בפעם הבאה.

עד כאן להיום

מיכאל
סמל אישי של המשתמש
Mishka
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Mishka » ג' אפריל 24, 2012 7:38 pm

היום מזנקים קדימה, העפעפים:

אין לי מושג כלל כיצד לבנות את המנגנון, ובמיוחד כיצד להזיז אותו בעזרת סרוו.
הפתרון הפשוט ביותר היה לקחת פסי נחושת ולכופף אותם לחצי עיגול שהרדיום שלו גדול במקצת מרדיוס סיבוב העין.
שום דבר טכני במיוחד לספר עליו, אבל כך הדבר נראה:
תמונה

המטרה שלי היא להלביש את ה"עור" על הנחושת ובעזרת מנוע סרוו בודד לפתוח ולסגור את שני העפעפים.
תמונה

את הפתיחה/סגירה ניסיתי לממש בעזרת אותן הסיכות שהשתמשתי בהן לסיבוב העין.
הרעיון הבסיסי נשמע פשוט, למשוך/לדחוף את הלפיז מעל לנקודת הציר, שום דבר מסובך, ואכן, המערכת עבדה כמצופה.
תמונה

העין יודעת למצמץ!

הבעייה הראשונה שבלטה על ההתחלה היא גמישות חיבורי המנועים, ולמראת שהדבר לא רלוונטי למטרה כרגע, הכנתי תושבות ממתכת שאין לי תמונה שלהן כרגע.
הבעייה השנייה, כמו שכתבתי היא בחיבור עעצמו של המוטות למנועים והמנגנונים אותם הם דוחפים/מושכים. בעדכון אחרי הבא, כנראה, אני יספר על הפתרונות של החיבורים למנועים ולעפעפים.
רק נקודה אחת עוד נשארה לי ללא פתרון, החיבור בין המוט מהמנוע הכחול לעין.
החיבור כרגע ממש מאולתר, רופף מאוד, ופשוט לא טוב.
שום חלק בסיסי סטנדרטי שניסיתי לא נותן גמישות בזווית מספקת, כרגע המחבר הכי טוב שיש לי נותן גמישות של כ90 מעלות, ואני זקוק לכ110.
יש רעיונות?

חשבתם שהעפעפים מוכנים? גם אני!
עד שהלבשתי את ה"עור"...
המנועים הקטנטנים האלו מספקים לי 1.5קילו לסנטימטר, ועדיין עבדו על כצה גבול היכולת על מנת לפתוח את העין, מטורף, אני רוצה להשתמש בפחות משליש מיכולתם!
הבעייה היא במיקום חיבור המוט לעפעף, קרוב מדיי לציר.
יש אמנם אפשרות לחבר את המוט ללמעלה של העפעף, אך אז לא תספיק לי תנועת זרוע הסרוו על מנת לעבור מרחק כה גדול.
הפתרון שמצאתי הוא לחבר את המוט במרחק של כרבע עפעף, דרך עוד חתיכת פליז.. קיצר מנגנון טיפה מסובך להסברה, ואין לי תמונה, אך הרעיון הוא למשוך/לדחוף בנקודה כמה שיותר רחוקה מציר העפעפים, כל עוד תנועת זרוע הסרוו מאפשרת זאת.
לצערי סיימתי את הבנייה של המתואר מעלה רק אחרי הוספת ה"עור", לכן אין לי תמונות, תצתרכו לבטוח בי כשאומר שזה עובד!
אכשיו העין באמת ממצמצת!

כרגע אני חושב כיצד להוסיף פוטנציאומטר בין שני העפעפים על מנת לממש אפשרות feedback, במקרה שמשהוא חיצוני יפריע לסגירתם, המחשב שישלוט בהכל יצתרך להגיב בדרך כלשהיא.

נכון לכרגע(מהמוסבר פה, ולא באמת) יש לי רק עין רובוטית, אפילו זה לא, כי אין עליה מצלמה.
להזכירכם, אני בונה אנימטרוניק, כלאמר הוא צריך להיראות כיצור חי.
לכן בפעם הבאה, אם תרצו, ויכול להיות שגם אם לא, אני יספר על החלק הקשה ביותר לבינתיים בכל הפרוייקט, ה"עור".

באלבום התמונות (קישור בהודעה הראשונה) יש עוד מספר תמונות מזוויות אחרות למי שמעוניין.

עד כאן בינתיים

מיכאל
סמל אישי של המשתמש
Mishka
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Mishka » ש' אפריל 28, 2012 9:23 pm

היום הרובוט הופך לאנימטרוניק, היום הוא מקבל "עור"!
תהליך ייצירת ה"עור" הייה מהקשים ביותר עד אכשיו, נישיתי הרבה חומרים והמון דרכים ליצוק את הצורה, קשה כל כך שעד אכשיו אני לא סגור כיצד תהיה בנויה הגרסה הסופית.

הבעייה של ה"עור" שהוא צריך להיות גמיש לכיפוף, ניתן למתיחה, ניתן לצבוע אותו ועוד כמה תכונות.
לכל התכונות הנ"ל לדעתי הכי מתאים סיליקון, הבעייה של סיליקון רגיל שלא ניתן לצבוע אותו.
אם יש המלצות לסיליקון מיוחד שלדעתכם יתאים, בבקשה תמליצו.
בגדול יש סיליקונים ליציקות מהסוג הנ"ל כגון gel-10, אך אני לא בטוח כמה הוא באמת יתאימו לי, והחומר לא זול כל כך.

נכון לאכשיו לא יכולתי להתעכב יותר מדיי בשלב זה ולכן נבחר אקריליק!
הוא גמיש לכיפוף, ניתן לערבב את דבק האקריליק עם צבע אקריליק, והתוצאה מרשימה, רק תכונות המתיחה שלו לא משהוא.

לא עשיתי שום תבנית ליציקה, לא היה לי שום בסיס לבסס עליו את צורת התבנית.
עשיתי מעין מסגרת מאולתרת מעץ שיהווה את המסגרת החיצונית, ומבפנים השתמשתי באותם פסי הנחושת בתוספת הארכה קטנה לקראת הסוף.

נוסף על כך אי אפשר ליצוק תערובת של דבק וצבע אקריליק באוויר, עדיין נדרש בסיס כלשהוא.
השיטה הפשוטה ביותר היא להשתמש בבד אלסטי כלשהוא ועליו ליצוק את האקריליק.

מתחתי בד אלסטי בין מסגרת העץ לפסי הנחושת, ושפכתי את האקריליק מעל. בכל אזור את העובי הנדרש.
בגדול בזכות הבד שמחזיק את הכל יחד נדרשה שכבה ממש דקה, במיוחד במקומות הגמישים ביותר.

כך הדבר נראה מייד לאחר היציקה:
תמונה

ולאחר שהדבק התיבש וניתן היה להזיז את העפעפים:
תמונה

ההבדל בין גודל העין לעפעף ממש בולט, אך בשלב זה הדבר לא מפריע לי, אני רק מחפש ובודק שיטה שהכל יעבוד ביחד.

המנועים עדיין בחיבור מאולתר, למראת שלשתיים מהם כבר יש תושבת ממש טובה ופשוטה:
תמונה

לצערי זאת התמונה היחידה של הצד הרובוטי ואין לי תמונה של החיבורים של המוטות, גם החיבורים אכשיו איכותיים, וגם המוטות הוחלפו ביותר עבים שלא יתקפלו תחת שום עומס שיכול להיווצר במנגנון.
המנוע הפותח/סוגר של העפעפים היה הכי בעייתי, ברוב צורות החיבור שנישיתי הוא עבד תחת עומס כבד מדיי, אך בסופו של דבר אלו הם כיונונים קטנים, ואין ממש מה לפרט בנושא.

אני עובד בצורה דיי הפוכה, במקום לסיים עם העין לגמרי ועז לעבור לעפעפים ול"עור" את העין אני אסיים רק אכשיו.
כודם כל העין חייבת להכיל מצלמה, ואני בידיוק רכשתי שניים בשביל הפרוייקט:
תמונה
כרגע זוהיא מצלמת רשת עם חיבור USB, והחלום שלי הוא להחליף אותה למצלמה שיש בפאלאפונים חכמים, אם מישהוא יודע כיצד לחבר מצלמה כזאת למחשב, בבקשה בבקשה תעזרו.

מה שנשאר זה להכין כיסוי למצלמה שיראה כמו עין, מן הסתם העיצוב הסופי יצוייר עם צבעים, לכה ועוד על מנת שיראה "אמיתי" יותר, כרגע זה מה שיש:
תמונה

בתמונה למעלה רואים גם שהוספתי הארכות מחוט תיל על מנת ליצור קצוות טובים לעפעפים, וגבות. איזו מעין עין זו בלי הגבות.
הגבות עשויות מחוט תפירה רגיל, אך כנראה יוחלפו בחוט דייג שחור, אם קיים כזה.
הכיסוי הלבן לעין הוא יצקתת צורה דיי גסה מדבק אפוקסי, וצבע אקריליק לבן מעל.
המצלמה לא אמורה לבלוט כלל, אך היציקה היתה ממש גסה.

טוב, אני יודע שזה ממש לא מושלם, נראה עקום ומאולתר, המצלמה בולטת, העפעפים גדולים מדיי, אך מה שהיה חשוב לי בשלב זה הוא הפתרון הכללי לכל המערכת יחד.
והכל עבד מצויין, בדיוק על פי התכנון.
אם רק הייתם רואים כיצד היא ממצמצת.......

עוד כמה תמונות (השאר באלבום התמונות):
תמונה

תמונה

זהוא לצערי השלב בו אני נמצא כרגע, למעשה בידיוק סיימתי את מה שראיתם אכשיו בשישי האחרון, והיום כבר דיי פירקתי את המנגנון לחלקים.
אכשיו, כשאני יודע כיצד הכל יראה ויעבוד, אני מתחיל לעבוד על הגירסה הסופית של העין, והפעם אני ילך בסדר הנכון, כודם כל אני מכין את הכיסוי של העין שיכיל גם את בית המצלמה, גם יחליף את טבעת המתכת שראיתם בהתחלה, וגם יהיה בו בסיס למוט שעובר דרך המרכז.
בקיצור מחקה לי יציקה ממש ממש מורכבת, ועוד בהיתחשב בדיוק שצריך להשיג...
מזל שיש לי כבר תוכנית כיצד אני יבנה את התבניות.

בינתיים אני זז לייצר את התבנית ליציקה המורכבת בטרוף, תהנו.

מיכאל
סמל אישי של המשתמש
Mishka
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Mishka » ש' אפריל 28, 2012 9:26 pm

חברה, אם הפרוייקט מעניין אתכם, תשתתפו, תגיבו, חשוב לי לדעת האם הנושא והכתיבה שלי מעניינים או שאני סתם חופר ושולח ספאמים.
כמוכן אם יש לכם רעיונות לשם לפרוייקט, אני מחפש רעיונות. להזכירכם זוהיא לא עין, לא ראש, הפרוייקט כולל בתוכו בובה אנימטרונית בשלמותה.

מיכאל
סמל אישי של המשתמש
Mishka
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי 4Project » א' אפריל 29, 2012 6:01 am

קשה להוסיף רעיונות למשהו שעשוי כל כך טוב :)

אולי הייתי שם את העדשה של המצלמה בתוך העינית.

ותעלה סרטון youtube בפעולה!
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
4Project
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי The arctic wolf » א' אפריל 29, 2012 7:47 pm

הפרוייקט מאוד מעניין,יישר כוח!
אם כבר התחלת מעיניים, לדעתי השלב הבא יהיה השפתיים ואז כל הפנים בשלמותם,
מה אתה אומר?

אנדריי.
זה שהרעיון משוגע עוד לא אומר שהוא לא יצליח!
The arctic wolf
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי Mishka » א' אפריל 29, 2012 8:19 pm

תודה.
המצלמה אכן תהיה בתוך העינית, לא תבלוט כלל בגרסה שאני בונה כרגע.
לצערי תכנון השפתיים מסובך במיוחד, לא קל לעשות שפתיים שיוכלו לדמות שפתיים אמיתיות, נראה לי אני ישאיר אותן ליותר מאוחר.
נכון לאכשיו לדעתי אני ימשיך בכיוון הגבות, ואז אף.
האף צריך להיות פשוט ביותר, רק סרוו אחד, וכשכל אלו יהיו מוכנים, יש כבר חצי פרצוף מוכן.

לצערי סרטונים אין, וכבר פירקתי את הכל, הדבר יוכל לקראת רק כשהגרסה הבאה של העין תהיה מוכנה.

מיכאל
סמל אישי של המשתמש
Mishka
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Mishka » א' מאי 13, 2012 10:18 pm

ואו, רק אכשיו שמתי לב, שבועיים עברו מעז שעדכנתי.

נתחיל מהערה חשובה:
מי שמעוניין לבצע פרוייקט כלשהוא הכולל ברגים ומוטות קטנים, תעשו לעצמכם טובה, תשתמשו בברגים M3 ומעלה. אני משתמש בM2, וממש סיוט להסיג את מה שאני צריך.
מוט הברגה בכלל לא הצלחתי למצוא, ונאלצתי לייצר בעצמי.

בזמן האחרון התמקדתי בלייצר את לובן העין(החלק הלבן שבעין).
הקושי נבע מכך שהפעם, בניגוד לפעמים הקודמות, אני מייצר את המוצר הסופי, אני לא הולך לשנות אותו ולהחליפו בדגם אחר בזמן הקרוב, זוהיא הגרסה הסופית, ואני מייצר כבר שתיים, לשתי העיניים.
עוד פרט שולי שלא הקל עלי במיוחד, אכשיו החלק אמור לא רק לכסות את המצלמה, אלה להוות את בית המצלמה, ולהחליף את כל טבעת המתכת שראיתם בתמונות הקודמות.

בזבזתי המון זמן בלנסות שיטות שונות לעקם חומרים שונים לצורה שאני צריך.
ניסיתי לחמם ולכופף פלסטיק
ניסיתי לכופף מתכת
ניסיתי עיסת נייר
מה רק לא ניסיתי
שום דבר לא התאים, הדבר היחיד שהתאים היה יציקת דבק אפוקסי לתבנית מגבס.
לכן הלכתי לשוק להשיג דבק אפוקסי זול:
תמונה

גם התבניות מגבס לא עשו לי חיים קלים במיוחד, הגבס עצמו לא בעייה, מדוללים עם הרבה מים ויוצא טוב, הבעייה היא שצריך תבנית כלשהיא ליצור עליה תבנית מגבס.
כאן הפתרון הפשוט, הזול, אך לא המדוייק ביותר בא מצד הפלסטלינה.
לאחר מכן היה סיפור של ניסיון וטעייה עד למציאת צורת התבנית שתתאים בידיוק למטרה.
לצערי בגלל חוסר הדיוק שלי כל תבנית החזיקה רק 2-3 יציקות, אך זה הספיק לי בול.
תמונה

בסופו של דבר יצקתי לתבנית השמאלית שבתמונה, והמכסה שתחתיה, לאחר היציקה נדרש היה רק כצת חיתוך של החומר המיותר, והנא התוצאות מכלל התבניות:
תמונה

כמו שניתן לראות היציקה התחתונה היא המנצחת, המצלמה כבר בפנים, ולא בולטת כלל, היא גם נראת כמו האישון, ועם כצת צבע תראה גם כקרנית.
אמנם העיגול לא מושלם, אך א. אני עוד ישייף, יצבע וישייף. ב. האי דיוק קטן כל כך שאני יכול לחיות עם המצב הזה.
נשאר כצת צבע, כצת לכה והחלק מוכן.

גם את המנגנון הראשון שבניתי, שעליו כל העסק מסתובב, אני בונה מחדש שונה טיפה.
בגדול, הכל ישאר כמו שהיה, בקטן, המוט השתנה למוט הברגה(שייצרתי לבד, כי אין בחנויות), דיסקיות המרווח יתחברו בשיטה יעילה ופשוטה יותר, והמוט שעליו יושב כל העסק יתחלף בבורג על מנת לאפשר כיוונון של העין. כשה לי להסביר בידיוק על מה אני מדבר, אך ניתן יהיה לראות את התוצאה בקרוב.

תמונה

בעניין הזה נותרו רק שתי שאלות:
1) מאיזה חומר לעשות את ה"עור"
2) איך לעשות את העפעפים כך שניתן יהיה לחבר אליהם את ה"עור" בברגים, ולא עם דבק, על מנת שניתן יהיה לפרק אותם.

ועוד עידכון, לאחר שאני אסיים לבנות את העיניים, אני לא יעבור ישר לגבות, קודם אני אבנה את האף.
המנגנון המכאני בו יהיה זהה לזה שבגבות, אך קטן יותר(סרוו אחד בלבד), וכך ניתן יהיה לחבר את שתי העיניים ליחידה אחת.
אף חזיר? אף דומה לאף של בן אדם? אף של כלב?
עדיין אין לי מושג כיצד יראה הייצור

מיכאל
סמל אישי של המשתמש
Mishka
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי bimbam » ב' מאי 14, 2012 12:08 am

שלום מיכאל,
הפרוייקט מאוד מעניין ושאפתני ואני מאוד נהנה לעקוב אחרי ההתקדמות אבל אני חייב לשאול - למה אתה עובד על הקוסמטיקה ולא על הרובוט עצמו?
הצבת לעצמך מטרות גבוהות מאוד לגבי המכניקה, בקרה, בינה ויהיה יותר נכון(לדעתי כמובן) לתכנן את השלד, בקרים, מנועים, מחשוב ולבנות אותם הרבה לפני מראה חיצוני.
bimbam
משתמש חדש
משתמש חדש

הודעהעל ידי מרק10 » ב' מאי 14, 2012 5:27 pm

Mishka כתב:ואו, רק אכשיו שמתי לב, שבועיים עברו מעז שעדכנתי.

נתחיל מהערה חשובה:
מי שמעוניין לבצע פרוייקט כלשהוא הכולל ברגים ומוטות קטנים, תעשו לעצמכם טובה, תשתמשו בברגים M3 ומעלה. אני משתמש בM2, וממש סיוט להסיג את מה שאני צריך.
מוט הברגה בכלל לא הצלחתי למצוא, ונאלצתי לייצר בעצמי.

מיכאל

היי מיכאל, אין שום בעיה להשיג ברגים ואומים במידה M2 וגם M1.6 אצל "כל תבריג" בתל-אביב.

רצוי מאוד להגיע עם רשימה מסודרת של מידות הבורג והכמויות הדרושות לדוגמא:

בורג M2 באורך 10 מילימטר עם ראש PAN או FH מחומר נירוסטה בכמות של 20 יחידות.
המחיר לברגים במידה M2 ומטה לא זול בכלל.

הארה
בדרך כלל הברגים במידות הקטנות מיוצרים אך ורק מנירוסטה ולא מפלדה פחמנית רגילה.

אם אתה מעוניין בברגים במידה M1.4 אז יש לי ספק באיביי שניתן להזמין ממנו ברגים ואומים במידה שציינתי.[/img]
מרק10
חבר פורום
חבר פורום

הבא

חזור אל פורום הרובוטיקה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 10 אורחים